Temmuz 28, 2018

TİP 9 “BARIŞÇIL”

TİP 9 “BARIŞÇIL”

Genel Özellikleri: Sakin, rahat, huzurlu, uyumlu, destekleyici, doğal Stres altındayken: umursamaz, pasif-agresif

Temel Motivasyonu: Çevresiyle uyum yakalamak, çatışmadan ve gerginlikten kaçınmak
Temel Arzusu: İçsel dengeye sahip olmak
Temel Sorunu: Erteleme
Temel Korkusu: Kayıp ve ayrılık yaşamak

Barışçıllar nazik insanlardır. Etraflarında neler olup bittiğine ve diğer insanların gündemlerine odaklanırlar. Herkesi mutlu etmek ve barışı korumak onlar için birincil önemdedir. Sevilmek, değer görmek ve huzurlu olmak için akışa ayak uydurmak gerektiğine inanırlar.

Barışçıllar genelde içedönük kişilerdir. Dünyadaki kaostan uzak durmak için kendilerini izole ederler. Sosyal ve aktif olduklarında bile, kendilerini tam anlamıyla ortaya koymayabilirler.

Barışçıllar; sempatik, istikrarlı, hoşgörülü ve iyimserlerdir ama gerçek duyguları hakkında konuşmazlar. Uyum sağlamaya çok odaklandıkları için gerçek duyguları ile teması kaybederler. Huzurlarını korumak için; hayallerini, arzularını hatta kendilerini bir kenara bırakabilirler. Kendi duygularını ve ihtiyaçlarını unutabilirler.

İnsanlara güvenirler. Herkesin içindeki iyiyi görmeye çalışırlar. İyi bir arkadaş ve iyi bir dinleyici olurlar. Karşısındaki kişiye odaklanırlar, kendi fikirlerinde ısrar etmezler. İnsanlara anlayışlı ve sevgi dolu yaklaşırlar. Çok destekleyicilerdir ve grup içinde arabuluculuk yaparlar. Kararsızlıkları ve çatışmaları çözmekte oldukça beceriklilerdir.

Barışçılların en büyük sorunu, kendilerine inanmamalarıdır. Bu nedenle başkalarının davranışlarını çok önemserler. Hiçbir şey talep etmedikleri için insanlar tarafından göz ardı edilmeleri olasıdır. Bu durum barışçılları derinden yaralayabilir. Yine de her şeyin yoluna gireceğini ümit ederler ve mutlu sona inanırlar.

Barışçıllar değişimden hoşlanmazlar. Konfor alanlarından çıkma düşüncesi onları rahatsız eder. Ama değişim gerçekleştiğinde, kolayca adapte olurlar.

Çatışmadan kaçındıkları için zaman zaman fazla pasif davranabilirler. Başkalarını idealize edebilirler ve “hayır” demekte zorlanabilirler. Kendilerine verilen rolleri hemen benimsemeleri olasıdır. Öfkelerini bastırırlar.

Stres altındayken sorunları halının altına süpürdükleri olur. Sorunları düşündüklerinde kendilerini çok huzursuz hissettikleri için problemlere odaklanmaktan kaçınırlar. Adeta sihirli bir çözüm beklerler. Sorunlar, somut bir şekilde karşılarına çıkana dek başka şeylerle kendilerini oyalarlar. Böyle durumlarda inatçı davranabilirler.

Enneagram Tip 9’un Gelişim Yönü

Tip 9’un Enneagram bağlantı noktaları 6 ve 3‘tür. Tip 9, stres durumunda genelde tip 6’nın olumsuz özelliklerini göstermeye başlarken, sağlıklı durumda tip 3’ün olumlu özelliklerini göstermeye başlar. Ama tersi de mümkündür.

9, 3’ün olumlu yönüne gittiğinde daha enerjik, verimli ve üretken olur. Odağını daraltır. Kendine güveni artar. Başkalarına bağımlılığı azalır, kendi hayatının kontrolünü eline alır.
9, 6’nın olumlu yönüne gittiğinde daha direkt ve açık sözlü olur. Bağlılık geliştirir. Daha pratik ve realist olur.
9, 6’nın olumsuz yönüne gittiğinde anksiyete ve kaygı hisseder. Kendinden şüphe eder, kararsız ve katı olur. Pasifleşir.
9, 3’ün olumsuz yönüne gittiğinde halledebileceğinden daha fazla sorumluluk üstlenir. Özel hissetmek için insanları etkilemeye çalışır. Kendi amaçlarında ilerlemek yerine, saygı ve hayranlık kazanmaya çalışır.

Tip 9 İçin Gelişim Tavsiyeleri

* Diğer insanlarla iyi geçinmek için onların istediğini yapıp barışı sağlamaya çalışma eğiliminizi fark edin. Sadece karşı tarafın isteklerine odaklanan bir ilişki gerçekten sizi tatmin ediyor mu? Unutmayın, tamamen orada olmadığınız sürece birini gerçekten sevmeniz mümkün değildir. Kendiniz olun, bağımsız hissedin ve bunları yaptıktan sonra size ihtiyacı olanları dinlemeye çalışın.
* İnsanlara uyum sağlama ve hayal dünyasına dalma eğiliminizi fark edin. Bunları yapmak yerine çevrenizde ne olup bittiğine dikkat edin ve etrafınızdaki dünyaya aktif bir şekilde katılmak için adım adın.
* Kabul edin ya da etmeyin, öfke ve korku gibi olumsuz duygular da sizin bir parçanızdır. Sizi fiziksel ve ruhsal olarak etkilerler. Bu duygular, onların farkına varamadığınızda, ani bir şekilde gelişigüzel ortaya çıkıp ilişkilerinizi bozabilir. Bu nedenle, olumsuz duygularınızı fark etmeyi öğrenin.
* Evliliğinizde, iş yaşamınızda ya da çocuklarınızla olan ilişkinizde bir problem olduğunda, zor olsa da, sizin bu probleme yaptığınız katkıyı dürüstçe görmeye çalışın. Gerçekten değer verdiğiniz insanlar için bir süreliğine kendi huzurunuzu feda etmeniz gerekebilir.
* Bedeninizle ve duygularınızla daha çok temasta kalabilmek için egzersiz yapın. Beden farkındalığınızı geliştirmek, hayatınızın diğer alanlarını geliştirmek konusunda size yardımcı olacaktır.

Sağlıklı Barışçıllar: Kendilerini sahiplenirler; bağımsız ve aktiflerdir. Kendilerinden memnunlardır. Başkaları ile derin ilişkiler kurarlar. İyimser, güven veren, destekleyici ve sabırlı kişilerdir. İnsanlar üzerinde iyileştirici bir etkileri vardır. İletişim becerileri iyidir. Duygusal olarak dengeli ve huzurlulardır. İyi kalpli, içten, sade, insancıl, kendilerine ve başkalarına güvenen kişilerdir.

Enneagram 9 kişilik tipi, genellikle, 9 kanat 1 (9w1) ve 9 kanat 8 (9w8) olmak üzere iki farklı eğilim gösterir. İki kanadı birden dengeli kullananlar da olabilir.

9w1 “TERAPİST”

Kanat 1, 9’lara biraz disiplin verir. Yine de 9’un yumuşaklığı daha baskındır. Duyarlı, nazik ve sevgi dolu kişilerdir. Pozitif bir havaları vardır. Hayalcilerdir. Çatışmadan ve anlaşmazlıktan kaçınırlar. Düşüncelerini, insanları kırmadan söylemeye özen gösterirler. Zaman zaman öfkelerini inkar ederek kendilerini kandırmaya çalışabilirler. Stres durumunda umursamaz davranabilirler ya da pasif-agresif bir tutum alabilirler.

9w1 Ünlüler: Bülent Ecevit, Carl Jung, Kraliçe Elizabeth, Abraham Lincoln, Henry Fonda, Walt Disney, Annette Benning Kurgu: Luke Skywalker (Star Wars), Marge Simpson (The Simpsons)

9w8 “KONFORMİST”

Kanat 8, 9’lara güç verir. Genel olarak sakin bir görüntüleri vardır. İnsanlara huzur ve güven verirler. İnsanlarla çatışma yaşamak istemezler ama gerektiğinde yüzleşmeye de açıktırlar. Fiziksel olarak rahat hissetmek onlar için önemlidir. Öfkelerini fiziksel etkinliklerle atmayı tercih edebilirler. Konfor ararlar. Hayatı kendileri için kolay bir hale getirmeye çalışırlar. Stres durumunda dengesiz davranabilirler. Bir anda patlayabilirler.

9w8 Ünlüler: Deniz Seki, Keanu Reeves, Ingrid Bergman, Geena Davis, Ringo Star, Sophia Loren, Clint Eastwood Kurgu: Joey (Friends)

Enneagram Üçlütip’inizi Bulmak İçin Tıklayınız.

İçgüdüsel Alt Tipinizi Bulmak İçin Tıklayınız.

MBTI Kişilik Tipinizi Bulmak İçin Tıklayınız.