Temmuz 28, 2018

TİP 3 “BAŞARAN”

TİP 3 “BAŞARAN”

Genel Özellikleri: Becerikli, verimli, yeterli, kendine güvenen, başarılı, dinamik Stres altındayken: kendini öven, gösteriş yapan

Temel Motivasyonu: Dikkat çekmek, hayran olunmak, çevresi tarafından onaylanmak
Temel Arzusu: Başarılı ve yeterli olmak
Temel Sorunu: İhanet
Temel Korkusu: Değersiz olmak

Başaranlar yeteneğe ve başarıya odaklıdırlar. Benlik tasarımları buna göre şekillenir. Çevreden onay almak için başarılı olmak gerektiğine inanırlar. Başarılı olduklarında kendilerini değerli hissederler.

Amaç odaklı kişilerdir. Çok çalışkan ve rekabetçidirler. Seçtikleri alanda sivrilmekte zorlanmazlar. Hedeflerine ulaşma konusunda hırslıdırlar. En büyük korkuları kaybeden olmaktır.

Başaranların sosyal ilişkileri çoğunlukla iyidir. Kendilerini kalabalıkta öz güvenli bir şekilde ifade edebilirler. Kurumsal şirketler başaran kişilik tipindeki insanları çok severler. Çünkü başaranlar stresli ve rekabetçi ortamlarda çalışmaya uygundur. Pek çok kurum başaranlar tarafından yönetilir, çünkü başaranlar liderlikte ve genel olarak yaptıkları her şeyde iyilerdir.

İnsanların hayranlığı başaranlar için çok önemlidir. Bu nedenle her zaman en iyi olmaya çalışırlar. Güzel bir ev, güzel bir eş, yüksek maaşlı bir iş ve son model bir araba isterler. Bunlara sahip olunca mutlu olduklarını düşünürler. Mutlu olmasalar bile mutluymuş gibi davranırlar. Ama iç dünyalarında bir boşluk hissetmeleri olasıdır.

Başaranlar için sürekli kendilerini gösterme çabası yorucu olabilir. Herkesin zaman zaman gardını indirip dinlenmeye ihtiyacı vardır. Ama başarma isteği o kadar içlerine işlemiştir ki nasıl duracaklarını bilemezler.

Başaranlar karizmatik, dışadönük ve sevilen kişiler olmalarına rağmen, yakınlık kurması zor kişilerdir. Güçlü görüntülerini korumak için maske giyerler. İçlerinde güvensiz ve kimsenin görmesini istemedikleri yetersizlikler olabilir. Bu nedenle insanlarla yakınlık kurmakta zorlanırlar.

Başaranlar kendi sahip olduklarıyla başkalarının sahip olduklarını sık sık karşılaştırırlar. Kariyere çok önem verirler. Nasıl algılandıklarına dikkat ederler ve başkalarını etkilemek isterler. Pragmatik kişilerdir. Stresli olduklarında başkalarına üstünlük taslamaya çalışabilirler. Narsist davranış eğilimlerinde bulunabilirler.

Enneagram Tip 3’ün Gelişim yönü

Tip 3’ün Enneagram bağlantı noktaları 9 ve 6‘dır. Tip 3, stres durumunda genelde tip 9’un olumsuz özelliklerini göstermeye başlarken, sağlıklı durumda tip 6’nın olumlu özelliklerini göstermeye başlar. Ama tersi de mümkündür.

3, 6’nın olumlu yönüne gittiğinde ailesine ve arkadaşlarına bağlılığı artar, onlarla daha çok zaman geçirir. Grup için iyi olana önem verir. Duygularıyla daha çok temasta kalır. İncinebilir olmayı öğrenir.
3, 9’un olumlu yönüne gittiğinde yavaşlar, gevşer, daha barışçı olur. Daha kabullenici olur. Hayatı daha geniş bir perspektiften görmeye başlar.
3, 9’un olumsuz yönüne gittiğinde kararsızlaşır ve sorumluluklarını ertelemeye başlar, tepkisizleşir. Kendisini aşırı yemek, uyku, televizyon gibi şeylerle uyuşturur. Üretkenliği azalır. Eksik yönlerini fark eden insanları pasif agresif şekilde cezalandırır.
3, 6’nın olumsuz yönüne gittiğinde insanlara daha bağımlı bir hale gelir, reddedilmekten korkar. Daha kaygılı ve gergin olur. Karar vermekte zorlanır.

Tip 3 İçin Gelişim Tavsiyeleri

* Gerçek bir gelişim için dürüst olmanız şarttır. Kendinize ve karşınızdakine, gerçek hisleriniz ve ihtiyaçlarınız konusunda dürüst olun. Başkalarını etkilemeye ya da öneminizi arttırmaya çalışmayın. Kendiniz olmanız, başarılarınızı abartmanızdan ya da sürekli başarılarınızla övünmenizden daha güzel sonuçlar yaratacaktır.
* Gerçekten sevdiğiniz biriyle gün içinde iletişim kurun. Bunu yaptığınızda daha sevgi dolu, daha güvenilir ve daha aranan bir birey olacaksınız; ayrıca kendinizle ilgili daha iyi hissedeceksiniz.
* Hiç durmaksızın amaçlarınızı gerçekleştirmeye çalışıyorsunuz, biraz ara verin. Başarı ve kişisel gelişim isteği güzel özelliklerdir fakat dinlenme aralarıyla bu mücadeleyi soğutmayı unutmayın. Bazen ara verip bir nefes almak, şarj olmanızı sağlar ve kendinizle olan bağınızı derinleştirir.
* Sosyal farkındalığınızı geliştirin. Pek çok başaran, kendi projelerine çok odaklandığı için bunu atlıyor. Diğer insanlarla ortak bir amaç doğrultusunda ilgi alanınıza giren bir konuda çalışmak, gerçek değer ve kimliğinizi bulmanızı sağlayacak.
* Kabul edilmek için, diğer insanların beklentilerini gerçekleştirmekten vazgeçin. Kendi öz değerlerinizi keşfetmeye zaman ayırın.

Sağlıklı Başaranlar: Kendini kabul eden, kendi gerçek ihtiyaçlarına göre hedefler koyan öz güvenli kişilerdir. İçleri dışları birdir. Mütevazı, nazik ve yardımsever davranırlar. Yeri geldiğinde kendileriyle dalga geçebilirler. Öz saygıları yüksektir ve etkileyicidirler. Kendilerine değer verirler ve başkalarına ilham kaynağı olurlar.

Enneagram 3 kişilik tipi, genellikle, 3 kanat 2 (3w2) ve 3 kanat 4 (3w4) olmak üzere iki farklı eğilim gösterir. İki kanadı birden dengeli kullananlar da olabilir.

3w2 “LİDER”

Kanat 2, 3’lere yardımseverlik verir. İyi görünmek ve insanlara iyi hissettirmek isterler. Ama hayran olunma isteği, insanları memnun etme isteğinden daha baskındır. Etkileyici ve rekabetçi kişilerdir. Genelde dışadönüktürler. İnsanlarla iç içe olmayı severler. Liderlik becerileri iyidir. Egoları fazla yüksek olabilir. Amaçlarına doğru yol alırken başkalarının haklarını önemsemeyebilirler.

3w2 Ünlüler: Cüneyt Özdemir, Hülya Avşar, Elvis Presley, Brooke Shields, Bill Clinton, Denzel Washington, Arnold Schwarzenegger Kurgu: Rocky Balboa (Rocky Saga)

3w4 “PROFESYONEL”

Kanat 4, 3’lere bireysellik verir. İnsanları başarılarıyla ve bireysellikleriyle etkilemek isterler. Ama başarılı olma isteği, bireyselliğini yaşama isteğinden daha baskındır. İnsanlarla fazla iç içe olmak istemezler. Çok çalışmak gerektiğine inanırlar. Stres durumunda soğukkanlı kalabilirler. İnsanların zaaflarını fark edebilirler. Kendilerini sık sık diğer insanlarla karşılaştırırlar. Ukala ve narsist davranışları olabilir. Duygusal dengesizlikler yaşayabilirler.

3w4 Ünlüler: Ajda Pekkan, Madonna, Micheal Jordan, Richard Gere, Sting, Andy Warhol Kurgu: Monica (Friends), Elaine (Seinfeld)

Enneagram Üçlütip’inizi Bulmak İçin Tıklayınız.

İçgüdüsel Alt Tipinizi Bulmak İçin Tıklayınız.

MBTI Kişilik Tipinizi Bulmak İçin Tıklayınız.