Temmuz 28, 2018

TİP 6 “SADIK”

TİP 6 “SADIK”

Genel Özellikleri: Sorgulayıcı, şüpheci, sıcak, doğal, sorumluluk sahibi, güvenlik arayan Stres altındayken: kaygılı, suçlayıcı

Temel Motivasyonu: Güvende olduğunu garantilemek, çevresindekiler tarafından desteklenmek
Temel Arzusu: Güvende olmak
Temel Sorunu: Korku
Temel Korkusu: Desteksiz ve rehbersiz kalmak

Sadıklar enerjilerini güvenli ve kalıcı şeyler aramaya harcarlar. İnançlarına çok bağlıdırlar. Ailelerini ve dahil olduğu topluluğu korumak için ellerinden geleni yaparlar. Doğal ve sempatik kişilerdir.

Sadıklar, çevrelerinde ortaklık edebilecekleri birilerini ararlar. İnsanlara güvenmeleri zaman alır. Şüpheci yaklaşırlar, sorgularlar ve kanıt ararlar. Ama güvendikleri insanlara bağlılıkları ve yakınlıkları tartışılmazdır.

Sadıkların, sağlam bir zeminde olmadıklarını hissetme eğilimleri vardır, bu nedenle kolayca korkuya ve endişeye kapılırlar. Sürekli, yanlış gidebilecek şeyleri düşünürler. İçinde hissettikleri korkunun haklı olduğunu teyit etmek için, çevrelerindeki tehditleri tarayıp değerlendirirler. Kendilerini, olabilecek kötü şeylere hazırlamaya çalışırlar. Buna bağlı olarak, problem çözme yetenekleri de gelişmiştir.

Kendilerine destek verecek somut ve gerçek bir şeyler ararlar. Bu durum şüphecilikleriyle birleştiğinde, otoriteyle sevgi-nefret ilişkisi kurmaları çok olasıdır. Bazı sadıklar, agresifleşerek korkularını yenmeye çalışırlar. Tehlikeli buldukları şeylere meydan okurlar ve cesur davranırlar.

Sadıklar, önemli kararlar vermeden önce etraflarına danışırlar. Kendilerini garantiye almaya çalışırlar. Stres durumunda, hoşlanmadıkları kişileri kolayca düşman ilan edebilirler. Güvensizlikleri nedeniyle, problemler için hemen başkalarını suçlayabilirler.

Enneagram Tip 6’nın Gelişim Yönü

Tip 6’nın Enneagram bağlantı noktaları 3 ve 9‘dur. Tip 6, stres durumunda genelde tip 3’ün olumsuz özelliklerini göstermeye başlarken, sağlıklı durumda tip 9’un olumlu özelliklerini göstermeye başlar. Ama tersi de mümkündür.

6, 9’un olumlu yönüne gittiğinde kişi diğer insanlarla daha çok empati kurar. Olayları daha geniş bir açıdan görür. Hayatı daha az ciddiye alır ve enerjisini serbest bırakır.
6, 3’ün olumlu yönüne gittiğinde daha etkili ve kararlı davranışlarda bulunur. Başardığı şeylerle gurur duyar. Kendisine daha çok güvenir.
6, 3’ün olumsuz yönüne gittiğinde kendini meşgul tutarak kaygılarını unutmaya çalışır. Eğer başarısız olma ihtimali varsa, yeni şeyler denemekten kaçınır. Daha güvende hissetmek için bir role girmeye çalışır. Kendisi hakkında yalan söyler.
6, 9’un olumsuz yönüne gittiğinde televizyon, uyku, aşırı yemek gibi şeyleri abartarak kendini uyuşturur. Kafası başka yerde olur, tepkisizleşir.

Tip 6 İçin Gelişim Tavsiyeleri

* Kaygı hissetmekte bir sorun yok, herkesin korku ve kaygı yaşadığını unutmayın. Kaygınızı, sizi daha üretken olmaya itecek ve ne yaptığınızın farkında olmanızı sağlayacak bir yakıt olarak kullanın.
* Kendinizden şüphe etmeye başladığınızda kendinizin en büyük düşmanı olup, kendinize herhangi bir insanın size verebileceğinden daha fazla zarar veriyorsunuz. Karamsarlaştığınızı ve bu karamsarlığın sizi karanlık bir ruh haline ve olumsuz düşünce döngülerine soktuğunu fark edin.
* Stres ya da kaygı hissettiğinizde aşırı tepki verme eğiliminiz olduğunu fark edin. Size nelerin aşırı tepki verdirdiğini anlamaya çalışın. Dış olayları değiştiremezsiniz ama kendi düşüncelerinizi yönetebilirsiniz. Korktuğunuz çoğu şeyin aslında gerçekleşmediğini ve gerçekleşmeyeceğini bilin. Korku ayrıca bir şeyleri değiştirme gücünüzü zayıflatabilir, buna izin vermeyin.
* İnsanlara daha çok güvenmeye çalışın. Eğer güvenebileceğiniz kimse yoksa, o zaman güvenebileceğiniz birilerini bulun ve onlarla yakınlaşma cesareti gösterin. İnsanların sizden hoşlanmasını sağlayacak güzelliklere sahipsiniz. İnsanlara, onlar hakkında nasıl hissettiğinizi söyleyin.
* İnsanlar sizi düşündüğünüzden daha çok önemsiyor, bunu unutmayın. İnsanlar konusunda hissettiğiniz korku, onların size olan tutumuyla ilgili değil, sizin onlara olan tutumunuzla ilgili. Kızdığınız zaman, öfkenizi diğer insanlara yansıtıp onları suçlama eğilimine giriyorsunuz, bunu fark edin.

Sağlıklı Sadıklar: Kendilerine ve diğer insanlara güvenirler. Bağımsızdırlar ama iş birliği yapmaya da yatkınlardır. Cesur, olumlu düşünen, lider ruhlu kişilerdir. Kendilerini rahatça ifade ederler. Diğer insanların duygularına karşılık verirler. Çekici ve sevecenlerdir. Diğer insanlarla güvenli bağlar kurarlar. İnandıkları şeylere kendilerini adarlar. İş birliği yaparak dünyada güvenli ve düzenli bir ortam yaratmaya çalışırlar.

Enneagram 6 kişilik tipi, genellikle, 6 kanat 7 (6w7) ve 6 kanat 5 (6w5) olmak üzere iki farklı eğilim gösterir.

6w5 “ŞÜPHECİ”

Kanat 5, 6’lara analiz yeteneği verir. Problem çözme yetenekleri çok gelişmiştir. Olaylara gerçekçi yaklaşırlar. Güvenebildikleri ve uyabildikleri bir gruba sahip olmak isteyen muhafazakar kişilerdir. İnsanlara kolay kolay güvenmezler, çevresindeki insanları test ettikleri olur. Kimin hangi tarafta olduğunu hemen anlarlar. Sağlıksız durumda, intikam duyguları ve paranoyak davranışları olabilir.

6w5 Ünlüler: Devlet, Bahçeli, Michelle Pfeiffer, George Bush, Diane Keaton, Richard Nixon, Duston Hoffman, Kurgu: William Wallace (Braveheart)

6w7 “KAFADAR”

Kanat 7, 6’lara eğlence ve eyleme geçme yeteneği verir. Diğer insanlar tarafından sevilmek isterler ve bunun için çaba gösterirler. Esprili, meraklı, sıcakkanlı kişilerdir. Grup desteğine ihtiyaç duyarlar. Herkese arkadaşça yaklaşırlar. Güvende olmak isterler ama özgürlüklerini de kaybetmek istemezler. Kafası karışık ve güvensiz davranışları olabilir. Stres durumunda, dengesiz ve tutarsız davranabilirler.

6w7 Ünlüler: Müjdat Gezen, Julia Roberts, Marilyn Monroe, Tom Hanks, Princess Diana, Tony Blair Kurgu: Rachel (Friends), Scooby-Doo

Enneagram Üçlütip’inizi Bulmak İçin Tıklayınız.

İçgüdüsel Alt Tipinizi Bulmak İçin Tıklayınız.

MBTI (Jung Tipolojisi) Kişilik Tipinizi Bulmak İçin Tıklayınız.