Temmuz 28, 2018

TİP 8 “MEYDAN OKUYAN”

TİP 8 “MEYDAN OKUYAN”

Genel Özellikleri: Açık sözlü, dürüst, güçlü, bağımsız, kararlı, koruyucu Stres altındayken: baskıcı, aşırıya kaçan

Temel Motivasyonu: Kendine güvenmek, gücünü kanıtlamak ve çevresine etki edebilmek
Temel Arzusu: Kendini korumak, kaderini kendi belirlemek, bağımsız olmak
Temel Sorunu: Hırs
Temel Korkusu: Başkası tarafından kontrol edilmek, incinmek

Meydan okuyanlar, yönetilmek ve kontrol edilmek yerine liderlik etmeyi ve kontrol altına almayı tercih ederler. Onlar kendi kaderlerinin efendisidir. Oturarak bir şey elde edemeyeceklerine inanırlar. Güçlü ve pratik davranırlar. Enerjileri yüksektir.

Meydan okuyanlar liderlik etmeye yatkındır. Zorluklar karşısında sorumluluğu ele alırlar ve çevrelerini kontrol altında tutmaya çalışırlar. Fiziksel güce önem verirler. Bu nedenle kas gücünü arttıran sporlar yapmaları çok olasıdır. Pasif bir rol üstlenmek yerine etki yaratmayı tercih ederler. Zayıf yönleri olabileceğini kabullenmezler, güçlü insan imajını hep sürdürmeye çalışırlar. Bu tutum, yakın ilişkiler kurmalarını zorlaştırır. Çünkü yakın ilişkiler kurmak için, savunma mekanizmalarını azaltmaları gerekir.

Savunmasız olmak, meydan okuyanların en büyük korkusudur. Hassaslaştıklarını hissettiklerinde daha kontrolcü ve otoriter davranırlar. İlişkilerinde güven sorunları yaşamaları olasıdır.

Meydan okuyanlar güvendikleri kişileri kendi iç çevrelerine dahil ederler ve ihtiyaç halinde, onları savunmak için ellerinden geleni yaparlar. Güvendikleri kişilere karşı son derece cömertlerdir.

Stres durumunda çok öfkeli olurlar. Acımasız ve tehlikeli davranışlarda bulunabilirler. Zayıf gördükleri kişilere zorbalık edebilirler. Riskli davranırlar ve duygusal ihtiyaçlarını reddedebilirler.

Enneagram Tip 8’in Gelişim Yönü

Tip 8’in Enneagram bağlantı noktaları 5 ve 2‘dir. Tip 8, stres durumunda genelde tip 5’in olumsuz özelliklerini göstermeye başlarken, sağlıklı durumda tip 2’nin olumlu özelliklerini göstermeye başlar. Ama tersi de mümkündür.

8, 2’nin olumlu yönüne gittiğinde kişi diğer insanlara daha çok açılır, zayıf yönlerini göstermekten çekinmez. Diğer insanların iyi olup olmadığıyla ilgilenir. Daha sevgi dolu olur. Yumuşak ve nazik yönünü daha çok gösterir.
8, 5’in olumlu yönüne gittiğinde daha çok gözlem yapar, olanları objektif bir bakış açısıyla görür. Eyleme geçmeden önce iyice düşünür.
8, 5’in olumsuz yönüne gittiğinde geri çekilir, daha az harekete geçer. Duygularıyla teması bırakır. Başkalarının ona yapacaklarından korkar. Yenilmiş ve depresif hisseder. Suçluluk hisseder ve öfkesini kendine döndürür.
8, 2’nin olumsuz yönüne gittiğinde başkalarına fazla bağımlı olur. Gerçekçi olmayan beklentiler içine girer. Daha savunmacı olur ve aşırı tepkiler verir.

Tip 8 İçin Gelişim Tavsiyeleri

* Ne kadar zor olursa olsun, kontrollü davranmalısınız. Sizin gerçek gücünüz, insanları etkilemek ve kriz durumlarında kontrolü ele alıp insanlara yardımcı olmaktır. Elbette sizden avantaj sağlamaya çalışanlar da olacaktır. Ama çiğ bir güç gösterisi yapmak yerine, kalbinizin büyüklüğünü insanlara gösterirseniz gerçek sadakati görme şansınız artar.
* Kendinizi diğer insanlardan ne kadar bağımsız hissederseniz hissedin, herkes bir şekilde birbirine bağlıdır. Kötü muamele gösterdiğiniz bir insanla sonradan ona ihtiyacınız olduğunuz bir ortamda karşılaşabilirsiniz. İnsanlarla kurduğunuz ilişkilere özen gösterin ve gereksiz gerilimler yaratmamaya çalışın.
* Bütün herkesin size karşı olduğunu düşünme eğiliminizi fark edin. Başkalarının size karşı olduğunu düşünerek yalnızca kendinizi yalnızlaştırıyor ve içinizdeki korkuyu besliyorsunuz. Sizi önemseyen ve kollayan pek çok insan var. İnsanlara sevginizi göstermeyi ihmal etmeyin. Sevgi sizi zayıflatmaz, aksine içinizdeki gücü ve cesareti bulmanıza yardımcı olur.
* Herkesi domine etme isteği, egonuzun patlama noktasına geldiğini gösterir. Bu durumda başkalarıyla çatışma yaşamanız kaçınılmazdır. Başkalarına kendi yollarından gidebilecekleri alan bırakmayı ve zaman zaman verici davranmayı unutmayın.
* Size güç sebebiyle yanaşmış insanların aslında size karşı sevgi ve saygı hissetmediğini bilin. Ayrıca siz de güç nedeniyle size yaklaşmış insanlara sevgi ve saygı hissedemezsiniz. Bu nedenle güç ve zenginlik biriktirmeye o kadar önem vermeyin.

Sağlıklı Meydan Okuyanlar: Kendini kontrol edebilen, merhametli, onurlu ve cesur kişilerdir. Öz güvenli, kararlı, güçlü gerçek kahramanlardır. Diğer insanlara koruyucu yaklaşırlar. Saygı görürler. İstekleri için harekete geçerler. Vizyonlarını gerçekleştirmek için gerekli inisiyatifleri alırlar.

Enneagram 8 kişilik tipi, genellikle, 8 kanat 7 (8w7) ve 8 kanat 9(8w9) olmak üzere iki farklı eğilim gösterir. İki kanadı birden dengeli kullananlar da olabilir.

8w7 “ASİ”

Kanat 7, 8’lere eğlence getirir. Yine de kendi ağırlığını koyma isteği eğlence isteğinden daha baskındır. Öne çıkmak isteyen, güçlü kişilerdir. En iyi savunmanın hücum olduğuna inanırlar. İyi görünmek isterler, bu nedenle görünüşlerine önem verirler. Esprili, renkli ve cömertlerdir. Genelde yüksek sesle konuşurlar ve arkadaş çevreleri geniştir. Her şeyde aşırıya kaçma eğilimleri olabilir. Stres durumunda öfkelenmeye yatkındırlar, risk alırlar ve çok fazla iniş çıkış yaşayabilirler.

8w7 Ünlüler: Özlem Tekin, Donald Trump, Aristoteles, Bette Davis, Barbara Walters, Sean Connery, Courtney Love Kurgu: The Wolverine

8w9 “PATRON”

Kanat 9, 8’lere sakinlik verir. Kendini kontrol altında tutmakta başarılı, dayanıklı kişilerdir. Belirgin bir sorunla karşılaşmadıkları sürece sakin kalırlar. Savunma konusunda beceriklilerdir. İlk hamleyi karşısındakinden beklerler. Kendisine olumsuz bir şey yapıldığında savunucu yönlerini ortaya koyarlar. Aniden patlayabilirler. Stres durumunda kinci olabilirler ve paranoyak davranışlar gösterebilirler.

8w9 Ünlüler: Fatih Terim, Kadir İnanır, Fidel Castro, Pablo Picasso, Janet Reno, Marlon Brando, Barbara Stanwyck, John Huston Kurgu: Darth Vader (Star Wars)

 

Enneagram Üçlütip’inizi Bulmak İçin Tıklayınız.

İçgüdüsel Alt Tipinizi Bulmak İçin Tıklayınız.

MBTI (Jung Tipolojisi) Kişilik Tipinizi Bulmak İçin Tıklayınız.