Temmuz 28, 2018

TİP 2 “YARDIMCI”

TİP 2 “YARDIMCI”

Genel Özellikleri: İçten, sevgi dolu, yardımsever, çekici, gururlu, paylaşımcı Stres altındayken: manipülatif, duygularını abartılı gösteren

Temel Motivasyonu: İhtiyaç duyulmak, değer verilmek, başkalarından güzel şeyler duymak
Temel Arzusu: Sevilmek
Temel Sorunu: Gurur
Temel Korkusu: Sevilmemek

Yardımcılar, adeta herkese bir şeyler vermek için doğmuşlardır. İlişkiler, onlar için çok değerlidir. İhtiyacı olan herkesin yardımına koşarlar. Başkalarının ihtiyaçlarını kendi ihtiyaçlarının üstünde tutarlar. Zor durumda olanlara el uzatırlar ve bunun karşılığında, değer görmek dışında bir şey beklemezler.

Yardımcılar yaptıkları iyiliklerle dikkat çekmek isterler. İnsanlara ne kadar destek olurlarsa, kendilerini o kadar değerli ve iyi hissederler. Zamanlarının çoğunu ilişkilere emek vermek için kullanırlar. Başkalarının onlara ihtiyaç duymasından mutlu olurlar. Bu sayede önemli hissederler.

Yardımcılar; popüler, arkadaş canlısı, samimi, duygularını kolayca ifade eden, hoşgörülü kişilerdir. Herkes için en iyisini bildiklerine inanırlar ve herkese bir şekilde destek olmaya çalışırlar.

Genellikle “hayır” demekte zorlanırlar. Çünkü hayır derlerse sevilmeyeceklerini düşünürler. Onay almak için kendi ihtiyaçlarını ortama adapte etmeye çalışırlar; hatta kimi zaman kendi ihtiyaçlarını tamamen yok sayarlar. İnsanlarla aralarına mesafe koymakta zorlanırlar.

Yardımcılar diğer insanların ihtiyaç ve isteklerine çok odaklandıkları için kendi duygularını fark etmekte zorlanabilirler. Bu nedenle zaman zaman duygusal patlamalar yaşamaları çok olasıdır. İnsanlara hep yardım etmelerine rağmen, kendileri yardıma ihtiyacı olduğunda bunu belli etmek istemezler. İnsanlardan kolay kolay yardım isteyemezler.

Stres altında duygusal dengesizlik yaşayabilirler. Fazla beklentili zaman zaman manipülatif davranışları olabilir. Minnet bekleyebilirler ve yaptıkları şeylerin karşılık görmemesinden sürekli şikayet edebilirler.

Enneagram Tip 2’nin Gelişim Yönü

Tip 2’nin Enneagram bağlantı noktaları 8 ve 4‘tür. Tip 2, stres durumunda genelde tip 8’in olumsuz özelliklerini göstermeye başlarken, sağlıklı durumda tip 4’ün olumlu özelliklerini göstermeye başlar. Ama tersi de mümkündür.

2, 4’ün olumlu yönüne gittiğinde kişi öfke, üzüntü ve yalnızlık gibi acı verici duyguları kabullenir. İç dünyasını araştırır ve kendini daha yaratıcı ifade eder. İhtiyaçlarını daha çok ifade eder, “hayır” deme becerisi geliştirir.  Öz değerini geliştirmek için, insanlara yardımcı olmak dışında yollar bulur. Daha derin düşünür, yalnız kalabilmeyi öğrenir.
2, 8’in olumlu yönüne gittiğinde kendine güveni ve gücü artar. Daha dürüst ve direkt konuşur. Diğer insanların, onun hakkındaki düşüncelerine daha az önem verir.
2, 8’in olumsuz yönüne gittiğinde Nazik ve sevecen olmayı bırakır, sinirli ve saldırgan olur. Güvensiz ve izole bir hale gelir. İnsanları suçlar ve talepkar davranır. Fazla kontrolcü olur; herkesi ve her şeyi değiştirmeye çalışır.
2, 4’ün olumsuz yönüne gittiğinde kendisini sıklıkla diğer insanlarla karşılaştırır, sürekli sızlanır, kıskanç olur. Kendi içine kapanır, geri çekilir ve depresif bir hale gelir.

Tip 2’ler İçin Gelişim Tavsiyeleri

* Her şeyden önce, kendi ihtiyaçlarınızı unutmayın. Kendi ihtiyaçlarınızı ön planda tutmakta hiçbir bencilik yoktur. Yeterince dinlenmeden, kendinize iyi bakmadan, başkalarına dengeli bir şekilde karşılık veremezsiniz. Önce kendi ihtiyaçlarınızla ilgilenmezseniz, altta yatan duygusal problemleriniz yaptıklarınıza gölge düşürecektir.
* Bir insana yardım ederken hangi hislerle yardım ettiğinizi iyi analiz edin. İnsanlara iyilik yapmak harika bir özelliktir fakat bunu, insanların size değer vermesi için yapıyorsanız, hayal kırıklığına hazır olun. İyilikler, ancak karşılık beklemeden yapıldığında iyidir.
* İnsanlar için yapmak istediğiniz pek çok şey olsa da, önce onlara neye ihtiyaçları olduğunu sormak en iyisidir. Başkalarının hislerini ve ihtiyaçlarını kolayca anlama yeteneğine sahipsiniz ama insanlar, ihtiyaçlarının sizin aklınızdaki gibi çözülmesini istemiyor olabilirler. İnsanların bazen sizin yardımınızı kabul etmemesini reddedilme olarak algılamayın.
* Dikkati kendinize ve yaptıklarınıza çekmeye çalışma eğiliminizi fark edin. İnsanlara bir şey yaptığınızda, onlara bunu hatırlatmayın. Bırakın onlar sizin nezaketinizi kendileri algılasınlar ve kendi yöntemleriyle size teşekkür etsinler. Dikkati yaptıklarınıza çekmek, sadece diğer insanları rahatsız eder ve kimseye faydası yoktur.
* İnsanların size olan ilgilerini ve iyi dileklerini fark etmeye çalışın. Herkes duygularını sizin istediğiniz gibi ifade etmiyor olabilir. Belki onlar sevgilerini ifade etmek için başka kanallar kullanıyorlardır. Bunu anladığınızda sevildiğinizi daha kolay hissedeceksiniz ve sevgiyi almaya daha gönüllü olacaksınız.

Sağlıklı Yardımcılar: Özverili, mütevazı ve düşüncelidirler. Kendilerini ve insanları koşulsuz severler. Başkalarının yaşamlarında yer aldıkları için kendilerini ayrıcalıklı hissederler. Başkalarına affedici ve içten yaklaşırlar. Herkesin içindeki iyiyi görebilirler. Etraflarındaki insanlara yardım ederler fakat kendi ihtiyaçlarını karşılamayı da aynı derecede önemserler. Cömert ve sevecenlerdir.

Enneagram 2 kişilik tipi, genellikle, 2 kanat 3 (2w3) ve 2 kanat 1 (2w1) olmak üzere iki farklı eğilim gösterir. İki kanadı birden dengeli kullananlar da olabilir.

2w1 “MÜTEVAZI”

Kanat 1, 2’lere disiplin verir. İnsanları memnun etmeye çalışan titiz kişilerdir. Her an hizmete hazırdırlar. İnsanlara karşılıksız iyilikler yaparlar ve yaptıklarıyla gurur duyarlar. Etiğe önem verirler. İnsanlara müdahalede belli bir çerçevede kalmaya çalışırlar. Zaman zaman kendilerini unutup başkalarına fazla yargılayıcı ve müdahaleci davranabilirler. Stres durumunda sessizleşip melankolikleşebilirler.

2w1 Ünlüler: Zeki Müren, Mother Theresa, Florence Nightingale, Danny Thomas, Ann Landers Kurgu: Daenerys Targaryen (Game of Thrones), Sam (The Lord of the Rings)

2w3 “ÇEKİCİ”

Kanat 3, 2’lere etkileyicilik verir. Ama 2’nin insanları memnun etme isteği, 3’ün hayran olunma isteğinden daha baskındır. İyi kalpli, samimi ve çekici kişilerdir. Genellikle dışadönüktürler. İletişim becerileri iyidir. Bir anda birden fazla işi becerebilirler. Dikkat çekmeyi severler. Zaman zaman abartılı davranışlarda bulunabilirler. Stres durumunda fazla manipülatif davranabilirler, patronluk taslayabilirler.

2w3 Ünlüler: Adile Naşit, Drew Barrymore, Goldie Hawn, John Denver, Richard Simmons, Taylor Swift, Michael Moore Kurgu: Dorothy Gale (Wizard of Oz)

Enneagram Üçlütip’inizi Bulmak İçin Tıklayınız.

İçgüdüsel Alt Tipinizi Bulmak İçin Tıklayınız.

MBTI (Jung Tipolojisi) Kişilik Tipinizi Bulmak İçin Tıklayınız.