Ocak 17, 2018

INFJ

INFJ “DANIŞMAN”

İçedönük Sezen – Dışadönük Hisseden

Genel Özellikleri: Nazik, sezgisel, kararlı, idealist, mükemmeliyetçi, yaratıcı, hassas, ketum, inatçı

İç Dünyaları Nasıldır?

INFJ’ler son derece sezgisel kişilerdir. Gizli anlamlar ve olasılıklar dünyasında yaşarlar. Dış dünyalarının düzenli olmasını isterler. İşlerin yapılabilmesi için en iyi sistemi belirlemeye çalışırlar. Yaşamdaki önceliklerini sürekli olarak yeniden belirlerler. Bir neden ya da detaylı bir bilgi olmadan, olan biteni bağlantısal olarak anlama yetenekleri vardır. İçgüdülerine ve sezgilerine çok güvenirler.

INFJ’ler, kendileri bile bazı sezgilerini sözlü olarak ifade edemeyecekleri bir seviyede yaşarlar. Dolayısıyla, çoğu INFJ kendi iç dünyasını korumayı tercih eder ve sadece paylaşmak istediği zaman bir şeyler paylaşır.

INFJ’lerin insanlara ve durumlara dair değişik bir bakış açısı vardır. Bir şeyler hakkında “hisler” edinirler. Bazı INFJ’lerde psişik nitelikte deneyimler bile görülür. Sevdikleri kişilerin başına bir şey geldiğini hissedebildikleri olur.

INFJ’ler son derece sıcak insanlardır. Özel yeteneklerini ve yakınlıklarını görebilen kişilere kalplerinde özel bir yer ayırırlar. Duygulara önem verirler; kimseye zarar vermemek için insanlara nazik ve duyarlı yaklaşırlar.

INFJ’lerin güçlü bir değer sistemleri vardır, doğru olduğunu düşündükleri değerlere uygun yaşamaya çalışırlar. Kendilerinden ve ailelerinden beklentileri büyüktür. İdeallerinden ödün vermeyi sevmezler. Sanata karşı yeteneklilerdir. Az sayıda kişinin sahip olduğu zengin bir iç dünyaları vardır.

Yaşadıkları Zorluklar Nelerdir?

INFJ’ler çatışmaya karşı hassastırlar. Çatışma durumunda bir anda ajitasyon ve öfke durumuna girebilirler. Çatışmaları bedenlerine entegre etme eğilimlerinden dolayı stres altındayken sağlık sorunları yaşamaları mümkündür.

INFJ’ler güçlü sezgisel yeteneklere sahip oldukları için, her şeyden önce kendi içgüdülerine güvenirler. Bu, INFJ’lerin inatçı olmasına ve diğer görüşleri göz ardı etmesine neden olur. Hep haklı olduklarına inanırlar.

INFJ’ler mükemmeliyeçidirler ve potansiyellerini tam olarak gerçekleştiremediklerini düşünürler. Kendilerini ve etraflarındaki dünyayı geliştirmek için hep yapmaları gereken bir şeyler olduğuna inandıkları için, bir türlü tam olarak huzurlu hissedemeyebilirler. Hayat boyu gelişime inanırlar. Başarılarını gözden geçirmeye genelde pek vakit ayırmazlar.

Çok detaylı görevlerle uğraşmakta iyi değillerdir. Eğer bu tarz işlerle uğraşırlarsa ayrıntılarda kaybolup büyük resmi göremezler. Ayrıntılar konusunda titizlik kazanma yolunu seçen INFJ’ler ise, diğer insanlara tahammülsüz davranabilir.

Dışarıdan Nasıl Görünürler?

INFJ’ler nazik, sessiz, sevecen, yardımsever ve duyarlı görünürler; iyi dinleyicilerdir. İnsanları iyi anlarlar ve başkalarının da anlamasına yardımcı olurlar. Etik konularda uzun uzun düşünürler. Hislerini derinden yaşarlar. INFJ’ler ilk bakışta o kadar yumuşak ve sakin görünür ki, değerlerinden biri ihlal edildiğinde verdikleri tepki insanları şaşırtabilir. Onların sakin görünüşü, iç dünyalarının karmaşıklığını gizlemektedir.

Anlaşılması zor, ağzı sıkı ve derin kişiler olan INFJ’ler, onları anlamayacak veya doğru değerlendiremeyecek insanlarla etkileşime girmek konusunda isteksiz davranırlar. Bu nedenle onları tanımak zordur.

INFJ’ler karmaşık kişisel problemlerden korkmazlar; çünkü kendileri de son derece karmaşıktır. İnsanlarla iyi geçinmek ve onları hedeflerine ulaşmaları için desteklemek isteseler de, kendi değer sistemlerine sadıklardır, içten hissettirmeyen hiçbir yolu izlemezler. Kendi değerlerine saygı duyulmadığını hissettiklerinde ya da sezgileri, birisinin niyetinin saf olmadığını söylediğinde, uzaklaşma ihtimalleri yüksektir.

Aşk Hayatları Nasıldır?

INFJ’ler ilişkilerinde bolca yakınlık ve duygu paylaşımı beklerler. En derin duygu ve düşüncelerini partnerleriyle paylaşmak isterler. Partnerlerini, hayallerini gerçekleştirmesi konusunda desteklerler. INFJ’ler, onlara yakınlık gösteren ve değerlerini takdir eden bir eşle mutlu olurlar.

Ebeveynlik Tarzları Nasıldır?

INFJ ebeveynler çocuklarıyla güçlü bağlar kurarlar ve sevecen davranırlar. Çocuklarının iyi insanlar olmasını isterler, bu yönde net kurallar belirleyebilirler. Çocuklarının duygusal ve spiritüel gelişimiyle ilgilenirler; potansiyellerini görürler, gerçekleştirmeleri için destek olurlar.

İş Hayatları Nasıldır?

İş yerinde huzurlu bir ortam yakalamaları onlar için çok önemlidir. Yaratıcılıklarını kullanabilecekleri, bağımsızlıklarını engellemeyecek şartlarda çalışmak isterler. Yaptıkları iş kişisel değerleriyle uyumlu olduğunda kendilerini vererek çalışırlar. İnsani alanlarda çalışırlarsa çok başarılı olabilirler.

Bazı Uygun Meslekler: Terapist, Psikolojik Danışman, Yazar, İnsan Kaynakları Uzmanı

INFJ’nin Genel Popülasyondaki Sıklığı Nedir?

Tüm popülasyonun sadece %1’inin INFJ tip olduğu düşünülmektedir. Bu %1’in 4’te 3’ünü kadınlar oluştururken, yalnızca 4’te 1’ini INFJ erkekler oluşturmaktadır. INFJ en nadir bulunan kişilik tipidir.

En İyi Anlaştığı Kişilik Tipleri Hangileridir?

INFJ’ler; INFP, ENFP, ENFJ ve INFJ ile çok iyi anlaşırlar. Düşünce yönlerini geliştirirlerse INTJ, INTP ve ENTP ile de çok iyi anlaşırlar. Ama bu kişilik tipleriyle daha kolay anlaşmaları, diğer kişilik tipleriyle anlaşamayacakları anlamına gelmez. Yeterli emek ve ortak nokta olduktan sonra her tipin her tiple anlaşması mümkündür.

INFJ Ünlüler Kimlerdir?

Beren Saat, Nihan Kaya, Fyodor Dostoevsky, Marilyn Manson, Cate Blanchett, Mahatma Gandhi, Tilda Swinton, Spinoza, Simone De Beauvoir, Michelle Pfeiffer, Platon Kurgu Karakter: Ted Mosby (How I Met Your Mother)

INFJ kişilik tipinin fonksiyon açılımı sırasıyla: Ni – Fe – Ti – Se şeklindedir.

Fonksiyonların anlamlarını öğrenmek için tıklayınız

Enneagram kişilik tipinizi öğrenmek için tıklayınız