Ocak 17, 2018

ESTP

ESTP “TANITIMCI”

Dışadönük Duyumsayan – İçedönük Düşünen

Genel Özellikleri: Cesur, enerjik, pratik, dürüst, açık sözlü, mantıklı, becerikli, iletişimde başarılı, sabırsız, risk alan, düşüncesiz

İç Dünyaları Nasıldır?

ESTP’ler eyleme geçmeyi seven uygulayıcılardır. Olaylara direkt olarak dahil olmaya ve gerektiğinde risk almaya yatkındırlar. İçinde bulundukları anı yaşarlar; teoriye ve iç gözleme fazla önem vermezler. Etrafı gözleyerek, ne yapılması gerektiğine hızlıca karar verip harekete geçerler. Bir eylemi bitirince hemen diğerine geçmek isterler.

ESTP’lerde, insanların tutum ve motivasyonlarını algılayan esrarengiz bir yetenek vardır. Pek çok insanın fark etmeyeceği ufak bir yüz ifadesinden ya da bir duruştan ipuçları toplarlar. Bu becerilerini, her durumda istediklerini elde etmek için kullanırlar.

Kurallar ve yasalar ESTP’lere, zorunluluk yerine bir davranış rehberi olarak görünür. Bir şeyin yapılması gerektiğine karar verirlerse, bu karar onlar için kuralların üstünde bir öneme sahiptir. ESTP’lerin, neyin doğru ve neyin yanlış olduğuna dair kendi güçlü fikirleri vardır. Bu fikirlere ne pahasına olursa olsun sadık kalırlar.

ESTP’ler hızlı hareket ederler ve hızlı konuşurlar. Hikaye anlatmakta ve doğaçlama yapmakta genellikle iyidirler. Bir planı takip etmekten ziyade, içlerinden geldiği gibi yaşarlar. Eğlenmeyi ve eğlendirmeyi severler.

ESTP’ler pratik, gözlemci, eğlenceli ve sorunlara spontane bir şekilde çözüm bulan becerikli kimselerdir. Bir ESTP eğer gerçek yeteneklerini fark edip o yönde ilerlerse muhteşem şeyler başarabilir.

Yaşadıkları Zorluklar Nelerdir?

ESTP’ler okul hayatlarında sıkıntı yaşayabilirler. Özelikle de teorinin öne çıktığı yüksek öğrenimler onları sıkabilir. Zeki insanlar olsalar bile eğitim hayatları zor geçebilir.

ESTP’ler söylediklerinin, insanlar üzerindeki etkisini fark edemedikleri için zaman zaman kırıcı olabilirler. Bu aslında, insanları önemsemedikleri anlamına gelmez, sadece karar verme süreçlerinde duyguları pek dikkate almadıkları için böyle olur. Hızlı ve mantıklı karar alırken duyguları hiç göz önünde bulundurmayabilirler.

Girişkenlerdir, her türlü işi becerirler fakat başladıkları şeyin takibini yapmakta pek iyi değillerdir.

Dışarıdan Nasıl Görünürler?

ESTP ile ilgili ilk fark edeceğiniz şey muhtemelen enerjikliği olacaktır. Sohbet etmeyi, espriler yaparak insanları eğlendirmeyi ve flört etmeyi severler. Bir insanla derinlemesine ilişki kurmak yerine, bir grup insanla gülüp eğlenmeyi tercih ederler. Çevreleri hep kalabalıktır.

ESTP’ler fiziksel becerilerde iyilerdir ve her zaman aktivite ararlar. Her türden insanla koordine olma eğilimi gösterirler. Riskli sporlar da dahil olmak üzere çeşitli fiziksel aktivitelere yönelirler.

Coşkulu, hevesli ve eğlenceli kişilerdir. Yeni girişimler söz konusu olduğunda çok heyecan duyarlar. Başkalarını motive etme konusunda yeteneklilerdir.

Aşk Hayatları Nasıldır?

ESTP’ler eğlenceli ve flörtözdürler. Zaman zaman partnerlerinin duygusal ihtiyaçlarını ihmal edebilirler. Partnerleriyle aktif bir yaşam kurmak isterler. Çatışmaları çözmekte beceriklilerdir. Pratikliklerini ve girişkenliklerini takdir eden bir eşle mutlu olurlar.

Ebeveynlik Tarzları Nasıldır?

Çocuklarıyla eğlenceli vakit geçirmeyi severler. Onları fiziksel aktivitelere teşvik ederler ve başarılı olmaları için cesaretlendirirler. Güçlü, atletik ve başarılı çocuklar yetiştirmek isterler. Duygusal tartışmalardan ve durağanlıktan hoşlanmazlar.

İş Hayatları Nasıldır?

ESTP’ler iş yerinde maceralı ve eğlenceli bir gün geçirmek isterler. Katı kuralların olmadığı esnek bir çalışma tarzı onlara çok uygundur. Deneyimlerinden yola çıkarak pratik sorunları çözdükleri işlerde verimli olurlar.

Bazı Uygun Meslekler: Girişimci, Satıcı, Esnaf, Sigortacı

ESTP’nin Genel Popülasyondaki Sıklığı Nedir?

Tüm popülasyonun sadece %10’unun ESTP olduğu düşünülmektedir. Bu %10’un yaklaşık 10’da 6’sını erkekler oluştururken, 10’da 4’ünü ESTP kadınlar oluşturmaktadır.

En İyi Anlaştığı Kişilik Tipleri Hangileridir?

ESTJ, ISTJ, ISTP ve ESTP ile çok iyi anlaşırlar. Duygu yönlerini geliştirirlerse ESFJ, ESFP ve ISFJ ile de çok iyi anlaşırlar. Ama bu kişilik tipleriyle daha kolay anlaşmaları, diğer kişilik tipleriyle anlaşamayacakları anlamına gelmez. Yeterli emek ve ortak nokta olduktan sonra her tipin her tiple anlaşması mümkündür.

ESTP Ünlüler Kimlerdir?

Cüneyt Özdemir, Acun Ilıcalı, Amy Winehouse, Malcolm X, Angelina Jolie, Jack Nicholson, Madonna, Thomas Edison, Maryl Streep, Ernst Hemingway, Milla Jovovich Kurgu Karakter: Bart Simpson (The Simpsons)

ESTP kişilik tipinin fonksiyon açılımı sırasıyla: Se – Ti – Fe – Ni şeklindedir.

Fonksiyonların anlamlarını öğrenmek için tıklayınız

Enneagram kişilik tipinizi öğrenmek için tıklayınız