Ocak 17, 2018

ESFP

ESFP “EĞLENDİRİCİ”

Dışadönük Duyumsayan – İçedönük Hisseden

Genel Özellikleri: Eğlenceli, cesur, iletişimde başarılı, pratik, iyi gözlemci, orijinal, plansız, kolay sıkılan, umursamaz

İç Dünyaları Nasıldır?

ESFP’ler insanları ve yeni deneyimleri severler. Canlı ve eğlencelidirler, ilgi odağı olmaktan hoşlanırlar. Anı yaşarlar, hayatlarında heyecan ve neşe isterler. İnsan ilişkilerinde çok beceriklidirler. Cömert ve sempatik bir yapıları vardır. İnsanları iyi izlerler ve ihtiyaçlara pratik çözümler sunarlar.

Spontane ve iyimser kişiler olan ESFP’ler, kendileri eğlenmeyi sevdikleri kadar, başkalarını da eğlendirmeyi severler. Onlar için tüm dünya bir sahnedir. İnsanları eğlendirmek ve mutlu etmek için adeta sürekli gösteri düzenlerler. Diğer insanların dikkatini çekmekte son derece başarılılardır. Hayatın sürekli parti gibi olmasını isterler. Kendilerini akışa bırakırlar ve doğaçlama yeteneklerine güvenirler.

ESFP’ler, teorileri ve geleceği planlamayı sevmezler; ama uygulamada çok iyilerdir. Teorik öğrenmede iyi olmadıklarından, okul hayatları fazla başarılı geçmeyebilir. Bir şeyleri deneme yanılma ile öğrenmek onlara daha uygundur. İnsan ilişkilerindeki becerileri sayesinde hayatta başarılı olabilirler.

ESFP’ler güzelliğe çok değer verirler, evlerini güzel dekore etmeye çalışırlar. Beğendikleri objeleri toplarlar ve ağız tatlarına düşkündürler. Yaşamayı severler, hayattan nasıl zevk alınacağını çok iyi bilirler.

ESFP’lerin, insanlara, hayvanlara ve çocuklara karşı güçlü hisleri vardır. Herkesi olduğu gibi kabul ederek arkadaşça yaklaştıkları için genelde sevilen kişilerdir. Onlarla vakit geçirmek eğlencelidir; kendi çevrelerinde popülerdirler.

Yaşadıkları Zorluklar Nelerdir?

Eğer ESFP’ler düşünme yönlerini geliştirmezlerse insanlara gereğinden fazla hoşgörülü davranabilirler ve hayır demekte zorlanabilirler. Ayrıca sadece yaşadıkları ana odaklanmaları, yaptıkları eylemlerin uzun vadeli sonuçlarını görememelerine neden olabilir.

ESFP’ler sıcak ve sevimlilerdir ama yakın ilişkiler kurmakta zorlanırlar. Herkese karşı çok açık olmalarına rağmen ciddi ya da olumsuz şeyleri konuşmayı sevmezler. Hep eğlence ararlar.

Stres altındayken düşünceler ve olasılıklarla boğuşurlar. Bu onların yapısına hiç uygun değildir. Düşüncelerle mücadele etmek için, probleme basit bir açıklama ararlar. Doğru olsun ya da olmasın, bu basit açıklama ESFP’nin sorunun üstesinden gelmesini sağlar ama aynı zamanda onları yüzeysel bir yaklaşımla sınırlaması da mümkündür.

Dışarıdan Nasıl Görünürler?

ESFP’ler genelde eğlencenin merkezindedir. Espirili ve coşkululardır, enerjileri hep yüksektir. İnsanlarla vakit geçirmeyi severler. Spor, arkadaşlar ve hobiler ile kendilerini hep meşgul ederler. Evlerinde herkesi davet ettikleri aktiviteler yaparlar. İnsanların eğlenip eğlenmediğine dikkat ederler, iyi vakit geçirmek için ellerinden geleni yaparlar.

ESFP’ler anı yaşar ve yaşamın onlara sunduklarını kabul ederler. Hep heyecan verici şeylere yönelirler, eğlenceyi kaçırmaktan nefret ederler. Hoş renklere ve görüntülere önem verirler, son trendleri takip etmeye çalıştıkları sık görülür.

Aşk Hayatları Nasıldır?

İlişkilerde sempatik ve neşelidirler. Partnerleriyle maceralı ve aktif bir hayat yaşamak isterler. Anlayışlı ve rahatlatıcıdırlar. Sosyalliğine ve rahatlığına anlayış gösteren, eğlenmeyi seven bir eşle mutlu olurlar.

Ebeveynlik Tarzları Nasıldır?

Son derece enerjisi yüksek ebeveynlerdir. Kural koymaktan hoşlanmazlar. Çocuklarıyla oyun oynamayı severler. Hayattan keyif alan, aktif çocuklar yetiştirmek isterler. Çocukları için bol bol sosyalleşme ortamı yaratırlar.

İş Hayatları Nasıldır?

İş yerinde katı kurallardan ve bürokrasiden hoşlanmazlar. İletişim becerilerini kullanabilecekleri işlerden zevk alırlar. Maceralı bir işleri olması gerekir. Arkadaş canlısı iş arkadaşları isterler.

Bazı Uygun Meslekler: Şovmen, Halkla İlişkiler Uzmanı, Barmen, Komedyen

ESFP’nin Genel Popülasyondaki Sıklığı Nedir?

Tüm popülasyonun %11’inin ESFP olduğu düşünülmektedir. Bu %11’in yaklaşık 3’te 2’sini kadınlar oluştururken, yalnızca 3’te 1’ini ESFP erkekler oluşturmaktadır.

En İyi Anlaştığı Kişilik Tipleri Hangileridir?

ESFP’ler; ESFJ, ISFJ, ISFP ve ESFP ile çok iyi anlaşırlar. Düşünce yönlerini geliştirirlerse ESTP, ESTJ ve ISTJ ile de çok iyi anlaşırlar. Ama bu kişilik tipleriyle daha kolay anlaşmaları, diğer kişilik tipleriyle anlaşamayacakları anlamına gelmez. Yeterli emek ve ortak nokta olduktan sonra her tipin her tiple anlaşması mümkündür.

ESFP Ünlüler Kimlerdir?

Beyazıt Öztürk, Nil Karaibrahimgil, Zeynep Ocak, Serena Williams, Justin Bieber, Hülya Avşar, Bill Clinton, Beyonce, Mehmet Ali Erbil, Cameron Diaz Kurgu Karakter: Homer Simpson

ESFP kişilik tipinin fonksiyon açılımı sırasıyla: Se – Fi – Te – Ni şeklindedir.

Fonksiyonların anlamlarını öğrenmek için tıklayınız

Enneagram kişilik tipinizi öğrenmek için tıklayınız