Ocak 17, 2018

ESFJ

ESFJ “KORUYUCU”

Dışadönük Hisseden – İçedönük Duyumsayan

Genel Özellikleri: Yardımsever, sadık, sıcakkanlı, sorumluluk sahibi, pratik, iletişimde başarılı, fazla özverili, yeniliklere kapalı, beklentili

İç Dünyaları Nasıldır?

ESFJ’ler insanları severler ve onlara ilgi gösterirler. İnsanların içindeki en iyiyi çıkarmaya çalışırlar. Algılama ve sonuca varma özellikleri, başkaları hakkında ayrıntılı bilgi toplamalarını ve bu bilgilerden çıkarımlar yapmalarını sağlar. Sevilmeye dair güçlü bir arzuları vardır. Herkese çok destekleyici davranırlar. Huzur isterler.

İnsanlar ESFJ’lerle vakit geçirmekten genellikle hoşlanırlar, çünkü ESFJ’ler insanlara kendilerini iyi hissettirirler. İnsanları okumakta başarılılardır ve yanlarındaki kişiyi memnun etmek için bazen kendi tarzlarını bile değiştirebilirler.

ESFJ’ler sorumluluklarını ciddiye alan güvenilir kişilerdir. Yaşamın detaylarına güçlü bir şekilde odaklanırlar. Yapılması gerekenleri görüp, ne gerekiyorsa hemen yapmaya çalışırlar.  Güvenlik ve istikrara değer verirler.

ESFJ’lerin iyi hissetmek için başkaları tarafından onaylandıklarını bilmeleri gerekir. Kayıtsızlık onlara zarar verir. Başkalarının mutluluğundan tatmin olurlar, çok verici kimselerdir. Özellikle insanlara bakım vermekte ve pratik işleri halletmekte son derece beceriklilerdir.

ESFJ’lerin, bir şeylerin nasıl olması gerektiğine dair fikirleri vardır ve bu fikirleri ifade etmekten çekinmezler. Ahlak sistemleri bireysel değildir; toplumsal açıdan doğru davranışı göstermeye odaklanırlar. Yasalara ve otoritenin kurallarına saygı gösterirler; başkalarının da böyle yapması gerektiğine inanırlar. Bilinmeyen yeni şeylere girişmek yerine, işleri geleneksel yöntemlerle halletmeyi tercih ederler.

ESFJ’ler gelenek ve güvenliğin tadını çıkaran değerli bireylerdir. Arkadaşları ve aileleriyle bir arada zengin bir yaşam kurarlar.

Yaşadıkları Zorluklar Nelerdir?

ESFJ’lerin güvenlik ihtiyaçları, belirlenmiş mevcut sistemleri ve kuralları kolayca kabullenmelerine yol açar. Bu eğilim kimi zaman hiçbir şeyi sorgulamadan körü körüne kabul etmelerine neden olabilir.

Başkalarını memnun etmeye çok odaklanmaları nedeniyle bazen aşırı güvensiz, kontrollü, hassas ve ortada bir şey olmamasına rağmen kötü niyet arayan biri haline gelebilirler.

ESFJ’ler iyi bir çevrede büyürlerse çok iyi ve yardımsever olurlar. Ama içinde bulundukları sistem çarpık ise, sorgulama ve büyük resmi görme becerileri gelişmiş olmadığı için çarpık sisteme katı bir şekilde uymaya çalışırlar. İçsel bir değer sistemine göre hareket etmemelerinden dolayı; çarpık sisteme karşı koyacak bir zemin bulamazlar ve bir anda yanlış sistemin en büyük savunucusu haline gelirler. ESFJ’lerin çevrelerini kontrol altında tutma eğilimleri düşünüldüğünde, bu durum diğer insanlarla tehlikeli bir pozisyonda kalmamalarına yol açabilir.

ESFJ’ler neyin ne olduğunu anladıkları ortamlarda daha rahat ederler. Belirsizlikten hoşlanmazlar. Teorik ve soyut kavramlar, insani olmayan analizler onlara göre değildir. Önem verdikleri insanlar hakkındaki acı gerçekleri kabullenmekte zorlanabilirler.

ESFJ’ler düzen ve sistemi severler ama kontrol edilmekten hoşlanmayan insanlara karşı biraz dikkatli davranmaları gerekir.

Dışarıdan Nasıl Görünürler?

ESFJ’ler insanları severler. Herkesin iyi olduğundan emin olmak isterler ve bunun için organizasyonlar yaparlar. Sosyal düzeni sürdürmek için kendi üstlerine düşen her şeyi yapmaya hazırdırlar. İnsanların yaşamlarıyla ilgili bilgi toplamayı severler. Zaman zaman biraz dedikoducu da olabilirler.

ESFJ’lerin güçlü ahlak kuralları vardır. Nasıl davranmanın doğru olacağı ve neler yapılması gerektiği konusunda güçlü fikirleri vardır. İyi davranışlar ve sosyal etkileşim kuralları ESFJ’lerin ilgi alanına girer. Her şeyi siyah beyaz, doğru yanlış olarak görebilirler. Doğru davranmadığını düşündükleri kimselere karşı yargılayıcı yaklaşabilirler ama aslında niyetleri iyidir. Herkesin birbiriyle geçinebilmesi için kurallara uygun hareket edilmesi gerektiğini düşünürler. Başkalarının sorunları ve kaygılarıyla yakından ilgilenirler.

Aşk Hayatları Nasıldır?

İlişkide güvenilir ve yardımseverlerdir. Partnerlerine iyi bakarlar. Eşlerinin kendileriyle aynı ahlak normlarına sahip olması onlar için önemlidir. Geleneksel bir hayat kurmak isterler, cinsiyet rollerine uyarlar. Kendisiyle aynı değer yargılarına sahip ve gösterdiği çabayı takdir eden bir eşle mutlu olurlar.

Ebeveynlik Tarzları Nasıldır?

ESFJ’ler kendilerini çocuklarına adarlar. Ailesinin her türlü bakımını seve seve yerine getirirler. Çocuklarıyla çok özdeşleşirler. Güçlü ahlak değerleri vardır, çocuklarının da bunlara uymasını isterler. Kendilerine vakit ayırmayı ikinci plana atabilirler.

İş Hayatları Nasıldır?

Başka insanlarla bir arada olacakları aktif bir işte çalışmayı tercih ederler. Sonuçlarını hemen görebildikleri somut işlerde daha verimli olurlar. Pratik yollarla insanlara yardım ettikleri görevler onlara çok uygundur. Arkadaşça, fakat kurallı bir atmosferde çalışmak isterler.

Bazı Uygun Meslekler: Hasta bakıcı, Ana Okulu Öğretmeni, Hemşire, Cafe-Restoran İşletmecisi

ESFJ’nin Genel Popülasyondaki Sıklığı Nedir?

Tüm popülasyonun %12’sini ESFJ olduğu düşünülmektedir. Bu %12’nin yaklaşık 3’te 2’sini kadınlar oluştururken, 3’te 1’ini ESFJ erkekler oluşturmaktadır.

En İyi Anlaştığı Kişilik Tipleri Hangileridir?

ESFJ’ler; ESFP, ISFP, ISFJ, ESFJ, INFP ve ENFJ ile çok iyi anlaşırlar. Düşünce yönlerini geliştirirlerse ESTP ile de çok iyi anlaşırlar. Ama bu kişilik tipleriyle daha kolay anlaşmaları, diğer kişilik tipleriyle anlaşamayacakları anlamına gelmez. Yeterli emek ve ortak nokta olduktan sonra her tipin her tiple anlaşması mümkündür.

ESFJ Ünlüler Kimlerdir?

Victoria Beckham, Hugh Jackman, Jennifer Lopez, Prince William, Anne Hathaway, Penelope Cruz, Robert De Niro Kurgu Karakterler: Sansa Stark (Game of Thrones), Rocky Balboa

ESFJ kişilik tipinin fonksiyon açılımı sırasıyla: Fe – Si – Ne – Ti şeklindedir.

Fonksiyonların anlamlarını öğrenmek için tıklayınız

Enneagram kişilik tipinizi öğrenmek için tıklayınız