Ocak 17, 2018

ENTP

ENTP “MUCİT”

Dışadönük Sezen – İçedönük Düşünen

Genel Özellikleri: Bilgili, enerjik, karizmatik, hızlı düşünen, fikir üreten, orijinal, entelektüel, eleştirel, tartışmacı, duyarsız

İç Dünyaları Nasıldır?

ENTP’lerin yaşamdaki birincil ilgisi, yaşadıkları dünyayı anlamaktır. Karşılaştıkları durumlar hakkında fikirler ve görüntüler toplarlar. Daha sonra olasılıkları göz önünde bulundurarak bu bilgileri hızlı ve doğru bir şekilde işlerler. Çevreleri hakkında derinlemesine bilgi sahibidirler.

İnsanları ve durumları öngörüsel olarak anlayabilme yeteneği, ENTP’lere yaşamlarında belirgin bir avantaj sağlar. Algılamaları çok hızlı ve derindir. Öngörü yeteneklerini ve kavrayışlarını geliştirdikçe, olasılıkların daha çok farkında olurlar ve sorunları çözerken daha becerikli olurlar. Problemlere spontane bir şekilde yaratıcı çözümler bulurlar.

ENTP’lerin düşünce süreçleri son derece mantıklı ve objektiftir. Esnek davranırlar ve pek çok göreve iyi uyum sağlarlar. Kendilerini ilgilendiren çoğu şeyde iyilerdir. Kendini iyi geliştirmiş bir ENTP son derece, yaratıcı ve girişken olabilir.

ENTP’ler akıcı konuşma uzmanlarıdır. Zihinleri hızlıdır ve başkalarıyla fikir tartışmalarına girmeyi severler. Her bakış açısına uygun mantıklı argümanı kolaylıkla bulabilirler. Bazen sırf zevk için konuşma esnasında taraf değiştirdikleri bile olur. Düşünce süreçlerinde, duyguları ve insani durumları genelde ön planda tutmazlar.

ENTP’ler bilgiye çok değer verirler. Her zaman daha yüksek bir kavrayışa ulaşmaya çalışırlar. Yaratıcı, zeki ve meraklı yapıları, ENTP’lerin yaşamlarında çok çeşitli olanaklarla karşılaşmalarını sağlayacaktır.

Yaşadıkları Zorluklar Nelerdir?

ENTP’lerin öngörü yetenekleri her olasılığı görmelerini sağlar. Ama eyleme geçmek ve karar vermek, onları fikirler ve olasılıklar kadar heyecanlandırmaz. Bu nedenle başladıkları işi sürdürmekte zorlanabilirler.

Coşkulu bir şekilde düşünceden düşünceye atlayabilirler. Bir fikirden faydalanabilmek için onu bütünüyle düşünmeye özen göstermeleri gerektiğini unutmamaları gerekir.

Duygusal ve insani unsurları ön planda tutmamaları, ENTP’ler için zaman zaman sorunlara neden olur. Düşüncelerindeki değişkenlik nedeniyle güvenilmez bulunabilirler. Bu nedenle; durumların öznel, kişisel yönlerini fark etmeye dikkat etmeleri iyi olacaktır.

ENTP’ler mevcut durumu iyi algılamayı ihmal ederlerse, doğru sonuca ulaşmak için gereken ayrıntıları kaçırabilirler. Aşırı stres durumunda ise, büyük resmi unutup küçük detaylara takılma ihtimalleri vardır. Ayrıca duygulara özen göstermediklerinde çok sert ve agresif davranabilirler.

Dışarıdan Nasıl Görünürler?

ENTP’ler arkadaş canlısı ve enerjik kişilerdir. Hızlı zekaları ve keskin mizahlarıyla öne çıkarlar. Çevrelerindeki dünyayı merak ederler, işlerin nasıl yürüdüğünü bilmek isterler. Sistemdeki eksiklikleri bulup bunu avantaja çevirmeyi severler.

Girişkenlerdir, buldukları yeni fikirleri insanlarla paylaşmaya can atarlar. Fikirleri tartışırken çok coşkulu olurlar ve bu coşkuyu başkalarına da geçirirler. Bu sayede projelerini gerçekleştirmek için gereken desteği alırlar.

Bir ENTP’yi hararetli bir şekilde fikirlerini tartışırken görmek son derece olasıdır. Hemen hemen her konuda fikirleri vardır ve kendilerini ustalıkla ifade ederler.

Aşk Hayatları Nasıldır?

ENTP’ler, karşısındakinin düşünce yapısını kolayca anlayabilen kişilerdir. Düşüncelerini ve sıra dışı projelerini partnerleriyle paylaşmaktan zevk alırlar. Partnerlerini başarılı olmaları için cesaretlendirirler. ENTP’ler, onların ilgi alanlarını destekleyen, zekalarını anlayan bir eşle mutlu olurlar. Eşinin entelektüel tartışmaları seven ve alıngan olmayan biri olması önemlidir.

Ebeveynlik Tarzları Nasıldır?

ENTP’ler çocuklarının bağımsız düşünürler olmasını isterler. Onları entelektüel açıdan beslerler. Çocuklarına pek çok deneyim alanı sağlarlar. Eğlenceli ebeveynlerdir. Çocuklarına geliştirici aktiviteler sunmaktan keyif alırlar.

İş Hayatları Nasıldır?

Entelektüel yönlerini kullanabilecekleri, zeki ve yaratıcı iş arkadaşları ile çalışabilecekleri ortamlarda mutlu olurlar. Yenilikçi fikirler üretebilecekleri işler onlara çok uygundur. Güçlü pozisyonlarda bulunmayı severler. Kendini tekrar eden rutin işlerden hoşlanmazlar. Zor meseleleri kendilerine özgü bir yaklaşımla ele aldıkları işlerde başarılı olurlar.

Bazı Uygun Meslekler: Bilirkişi, Eleştirmen, Proje geliştirici, Profesör

ENTP’nin Genel Popülasyondaki Sıklığı Nedir?

Tüm popülasyonun sadece %7’sinin ENTP olduğu düşünülmektedir. Bu %7’nin 3’te 2’sini erkekler oluştururken, yalnızca 3’te 1’ini ENTP kadınlar oluşturmaktadır.

En İyi Anlaştığı Kişilik Tipleri Hangileridir?

ENTP’ler; ENTJ, INTJ, INTP ve ENTP ile çok iyi anlaşırlar. Duygu yönlerini geliştirirlerse ENFJ, ENFP ve INFJ ile de çok iyi anlaşırlar. Ama bu kişilik tipleriyle daha kolay anlaşmaları, diğer kişilik tipleriyle anlaşamayacakları anlamına gelmez. Yeterli emek ve ortak nokta olduktan sonra her tipin her tiple anlaşması mümkündür.

ENTP Ünlüler Kimlerdir?

Çağrı Mert Bakırcı, Leonardo Da Vinci, Sokrates, Larry David, Salma Hayek, Neil Patrick Harris, Gene Wilder, Annie Hall, Martin Scorsese Kurgu Karakter: Jack Sparrow (Karayip Korsanları)

ENTP kişilik tipinin fonksiyon açılımı sırasıyla: Ne – Ti –Fe – Si şeklindedir.

Fonksiyonların anlamlarını öğrenmek için tıklayınız

Enneagram kişilik tipinizi öğrenmek için tıklayınız