Temmuz 28, 2018

TİP 7 “MACERACI”

TİP 7 “MACERACI”

Genel Özellikleri: İyimser, coşkulu, yaratıcı, büyüleyici, heyecanlı, eğlenceli Stres altındayken: dikkati dağınık, doyumsuz

Temel Motivasyonu: Özgürlüğünü ve mutluluğunu sürdürmek, kendini heyecanlı ve meşgul tutmak
Temel Arzusu: Tatmin olmak
Temel Sorunu: Açgözlülük
Temel Korkusu: Acı çekmek, yoksunluk hissetmek

Maceracılar, hayatlarının sürekli bir macera olduğundan emin olmak isterler. Zeki ve esprililerdir. Büyük fikirleri, yüksek enerjileri vardır. Daima ileriye bakarlar. Olumlu ve iyimser tavırları onları sevimli kılar ve genelde geniş bir arkadaş çevresine sahip olurlar. Coşkuları hiç eksilmez. İyi vakit geçirmeyi severler.

Maceracılar çok yönlü ve yeni şeyler denemeyi seven kişilerdir. İlgi alanlarını bulurlarsa çok başarılı olurlar. Ufukta hep iyi şeyler olacağına inanırlar, bu nedenle bulundukları anı yaşamakta zorlanabilirler. Bulundukları ana odaklanmayı başardıklarında, yaptıkları şeyde gerçekten iyi olurlar.

Maceracılar; acı, yalnızlık, hayal kırıklığı, depresyon ve endişeden uzak durmak isterler. Bu olumsuz duyguların ve moral bozucu zihinsel durumların onların dünyasında yeri yoktur. Bunlardan uzaklaşmak için dikkatlerini dağıtmaya çalışırlar ve bu nedenle sürekli uyarılmaları ve eğlenmeleri gerekir. Bu nedenle her türlü bağımlılığa eğilimleri vardır.

Olumsuz duygularla temas halinde olmadıkları için, sorunlar üzerinde çalışmaya ve gelişmeye fırsat bulamazlar. Bu nedenle geç olgunlaşırlar. Sıkılmaktan ve olumsuzluklardan ne pahasına olursa olsun uzak durmaya çalışırlar. Kendi duygularını düşünmedikleri için başkalarının duygularını da düşünmezler. Kendi hayatlarına çok kapılıp, başkalarının nasıl hissettiğini görmemeleri son derece olasıdır.

Maceracılar, duygusallaşmamak için yaşananları rasyonelleştirirler. İleriye dönük olmak, anın sorunlarından ve sınırlamalarından kaçmalarına yardımcı olur. Ama huzursuzlukları arttıkça, daha fazla seçeneğe ihtiyaç duyduklarını fark ederler; bu nedenle sürekli yeni deneyimler ararlar. Gerçek anlamda ihtiyaç duydukları şeyleri ayırt edemeyip hiperaktif hale gelmeleri olasıdır. Akıllarına gelen her şeyi yaparlar. Açgözlü ve talepkar davranabilirler. Tatminsiz ve yorgun bir hale gelebilirler.

Enneagram Tip 7’nin Gelişim Yönü

Tip 7’nin Enneagram bağlantı noktaları 1 ve 5‘tir. Tip 7, stres durumunda genelde tip 1’in olumsuz özelliklerini göstermeye başlarken, sağlıklı durumda tip 7’nin olumlu özelliklerini göstermeye başlar. Ama tersi de mümkündür.

7, 5’in olumlu yönüne gittiğinde daha objektif olur, kendi içine odaklanır. İlgilendiği alanları derinlemesine araştırır, bilgiye daha çok değer verir. Yaşamın iyi kötü, mutlu mutsuz her iki yönüne karşı da kabullenici olur. Biraz ciddiyet kazanır ve korkularının farkında olur.
7, 1’in olumlu yönüne gittiğinde daha üretken olur. İdeallerini eyleme geçirir. Sadece kendini mutlu etme huyunu aşıp, başkalarının da mutluluğunu istemeye başlar. Seçeneklerini daha iyi tartar.
7, 1’in olumsuz yönüne gittiğinde alaycı ve eleştirel olur, insanları değiştirmeye çalışır. Kendine ve diğer insanlara yargılayıcı davranır. Siyah-beyaz düşünür, her şeyin doğrusunu bildiğini zanneder. Bir proje ya da bir düşünce konusunda obsesif olabilir. Asabi olur.
7, 5’in olumsuz yönüne gittiğinde teorilerinde fazla ısrarcı olur. Kendine fazla odaklanır. Sorumluluktan kaçar.

Tip 7’ler İçin Gelişim Tavsiyeleri

* Dürtüselliğinizi fark edin, dürtülerinize hemen uymak yerine onları gözlemlemeyi öğrenin. Dürtülerin geçmesine izin vermeniz, hangisinin harekete geçmeye değer olduğunu daha iyi seçmenizi sağlayacaktır. Bunu başarınca, sizin için iyi olan şeylere odaklanabilirsiniz.
* Diğer insanların neler söylediğini dinleyin. Onlardan da bir şeyler öğrenebilirsiniz. Ayrıca sessizliğe ve huzura değer verin. Kendinizi sürekli müzikle televizyonla meşgul etmek zorunda değilsiniz. Daha az uyaranla yaşamayı öğrendiğinizde kendinize güvenmeyi de öğreneceksiniz. Bu sizi beklediğinizden daha mutlu edecek, çünkü daha az şey yapmanıza rağmen daha çok tatmin olacaksınız.
* Her şeyi bugün tüketmek zorunda değilsiniz. Bugün olan şeylerin çoğu, muhtemelen yarın da olacak. Pek çok fırsat daha sonra da gelip sizi bulacak ve yarın belki de onu değerlendirmek için daha iyi bir pozisyonda olacaksınız.
* Niteliği her zaman niceliğe tercih edin. Daha kaliteli deneyimler yaşama becerinizi sadece, şu an sahip olduklarınıza tamamen dikkatinizi vererek geliştirebilirsiniz. Eğer sürekli bir sonraki yapacaklarınızı düşünürseniz, şimdiki anı kaçırırsınız ve şimdiki yaptıklarınızdan tatmin olmazsınız.
* Ne istediğinize dikkat edin, çünkü gerçekleşebilir! Uzun vadede sizin için iyi olacak şeyler istediğinizden emin olun. İsteyeceğiniz şeylerin uzun süreli sonuçlarını düşünmeyi ihmal etmeyin.

Sağlıklı Maceracılar: Deneyimleri derinlemesine özümserler. Sahip oldukları şeylere tatmin duygusu hissederler. Yaşama minnet duyarlar. Hayatın basit detaylarında, hayranlık uyandıracak bir şeyler bulurlar. Coşkululardır. Ruhsal gerçekliği ve yaşamın sonsuz güzelliğini fark ederler. Canlı, istekli, spontane, esnek ve neşelilerdir. Pek çok alanda yetenekleri vardır. Üretken ve başarılı kişilerdir.

Enneagram 7 kişilik tipi, genellikle, 7 kanat 6 (7w6) ve 7 kanat 8 (7w8) olmak üzere iki farklı eğilim gösterir. İki kanadı birden dengeli kullananlar da olabilir.

7w6 “KOMEDYEN”

Kanat 6, 7’lere arkadaşça bir yaklaşım verir. İnsanları eğlendirmek ve insanlar tarafından sevilmek onlar için önemlidir. Anlık istekleri onları zor durumda bıraktığında panikleyebilirler. Ama 7’nin iyimserliği ve neşesi, 6’nın güvensizliğinden daha baskındır. Çocuksu bir yönleri ve fantastik düşünceleri vardır. Beklentileri yüksektir. Zaman zaman fantezi ve gerçeklik arasındaki çizgiyi kaybedebilirler, yalnız kalmaktan korkabilirler.

7w6 Ünlüler: Kenan Doğulu, Robin Williams, Jim Carey, Elizabeth Tylor, Elton John, Mozart, Steven Spielberg Kurgu: Peter Pan

7w8 “ENERJİK”

Kanat 8, 7’lere gerçekçi bir yön verir. Özgüvenleri ve enerjileri yüksektir, isteklerini elde etmekte uzmandırlar. Sosyal toplaşmaları, esprili sohbetleri, gezmeyi ve yiyip içmeyi severler. Özgürlüklerine çok düşkünlerdir ama gerektiğinde arkadaşlarını korurlar. Hayallere odaklanmak yerine dünyevi başarılara odaklanırlar. Zaman zaman fazla materyalist, talepkar ve bencil olabilirler. İstekleri gerçekleşmediğinde agresifleşebilirler.

7w8 Ünlüler: Okan Bayülgen, Jack Nicholson, John F. Kennedy, Marlene Dietrich, Anthony Quinn, Larry King, Lauren Bacall Kurgu: Arya Stark (Game of Thrones), Jack Sparrow (Karayip Korsanları)

Enneagram Üçlütip’inizi Bulmak İçin Tıklayınız.

İçgüdüsel Alt Tipinizi Bulmak İçin Tıklayınız.

MBTI (Jung Tipolojisi) Kişilik Tipinizi Bulmak İçin Tıklayınız.