Ocak 17, 2018

ENFP

ENFP “MÜCADELECİ”

Dışadönük Sezen – İçedönük Hisseden

Genel Özellikleri: Enerjik, hümanist, rahatlatıcı, anlayışlı, coşkulu, dost canlısı, meraklı, duygusal, odaklanmakta zorlanan, çabuk sinirlenen

İç Dünyaları Nasıldır?

ENFP’ler olasılıklar dünyasında yaşarlar. Her şeyin anlamını görürler ve iç huzura kavuşmak için sürekli arayıştalardır. Farkındalık halini severler. Güçlü değer duyguları vardır. Yaptıkları her şeyin değerleri ile uyumlu olmasını istedikleri için derinlemesine analiz ederler. Doğru olduğuna inandıkları şeyleri uygularlar, gerçek benliklerini ortaya koyarlar. Duygusal heyecan ENFP’ler için çok önemlidir.

ENFP’lerin alışılmadık derecede geniş bir yetenek yelpazesi vardır. İlgilendikleri konulara karşı tutku ve heyecan hissederler. Adım adım ilerlerler. Projeden projeye atlamak yerine tek bir projeye odaklanmayı başarırlarsa önemli başarılar elde edebilirler.

ENFP’lerin insan ilişkileri iyidir. İnsanlara sıcak davranırlar ve sevilmek isterler. Ayrıca insanların içindeki iyiyi ortaya çıkarmak konusunda başarılılardır.

Kendi değer sistemini iyi geliştirememiş bir ENFP, çok manipülatif davranabilir ve yeteneklerini kullanarak istediği şeyleri elde etmeye çalışabilir. Ama çoğu ENFP yeteneğini kötüye kullanmayacaktır. Çünkü ENFP’ler kendi değer sistemlerine uygun yaşamaya çok önem verirler. Bağımsızlığa ihtiyaç duyarlar, kontrol edilmeye ve etiketlenmeye direnirler. Onların tek kontrol etmek istediği kişi kendileridir. Başkalarına bağımlı olmayı ve baskıyı kabullenemezler.

ENFP’ler genel olarak mutlu insanlardır, hayatı severler ve onu özel bir armağan olarak görürler. Yaşamın güzelliklerinden en iyi şekilde yararlanmaya gayret ederler.

Yaşadıkları Zorluklar Nelerdir?

ENFP’ler, özellikle erken yaşlarda onay alabilmek için büyük başarılar kazanmaya çalışabilirler. Zaman içinde mutlaka kendileri için anlamlı olan şeyleri belirleyip, hem bireysel değerlerine uygun yaşamayı; hem de beğenilme ihtiyaçlarını dengelemeyi öğrenmeleri gerekir.

ENFP’lerin, doğru yöne gidip gitmediklerini anlayabilmek için tek başlarına zaman geçirmeye ihtiyaçları vardır. Eğer kendilerini merkez alarak davranmazlarsa, sürekli çevredeki yeni fırsatlara yelken açıp hepsini yarım bırakma sorunu yaşayabilirler.

ENFP’lerin, bir kişi ya da bir durum hakkındaki gerçekleri öngörüsel olarak algılama yetenekleri vardır, fakat karar vermekte acele ederlerse yanlış sonuçlara varabilirler.

ENFP’ler sürekli, dikkatli bir şekilde etrafı kolaçan ettikleri için kas gerginlikleri yaşayabilirler. Ayrıca heyecan verici bir zihin dünyaları olduğu için, gündelik hayatın detayları onlara önemsiz ve sıkıcı görünebilir.

Dışarıdan Nasıl Görünürler?

ENFP’ler arzularını ve hayallerini insanlarla rahatça paylaşan sıcak ve coşkulu kişilerdir. Coşkularıyla başkalarına ilham verip motive ederler. Kimseyi yargılamazlar, herkesi olduğu gibi kabul ederler. Başkalarının da kendileri gibi hayallerini paylaşmalarını isterler. Sıradan ve acımasız gerçekler hakkında konuşmak onları sıkar. İnsanlardaki yaratıcı potansiyeli ortaya çıkarırlar. İnsanların motivasyonlarını anlamakta beceriklidirler.

ENFP’ler geleneksel tipte insanlar değillerdir. Hayatı derinlemesine yaşamak isterler. Birçoğunun kendine özgü, ilginç bir yaşam tarzı vardır. Sıradanlıktan hoşlanmazlar. Pek çok şeyle aynı anda ilgilendikleri için biraz dağınık gözükebilirler. Kendi hayallerini kovalarlar ve kendilerini yaratıcı bir şekilde ifade ederler. Yaşam enerjileri yüksektir.

Aşk Hayatları Nasıldır?

ENFP’ler sıcak, anlayışlı ve duygusal partnerlerdir. Partnerleri ile duygularını ve deneyimlerini paylaşmak isterler. Partnerlerini kendi hayallerini kovalaması için cesaretlendirirler. Herhangi bir şeye zorlamazlar, uzlaşmacı davranırlar. Karşısındaki kişinin açık davranmasını isterler. Yeni deneyimlere ve değişimlere açık bir eşle mutlu olurlar.

Ebeveynlik Tarzları Nasıldır?

ENFP’ler eğlenceli ebeveynlerdir, çocukları ile yeni deneyimler yaşamayı severler. Disiplinli değillerdir, kuralların çocukları ile yakın ilişkilerini bozacağını düşünürler. Çocuklarına arkadaşça davranırlar. Kişisel gelişime önem verirler ve çocuklarının kendi geleceklerini kurma sürecine katılırlar.

İş Hayatları Nasıldır?

ENFP’ler rahat ve arkadaşça bir ortamda çalışmak isterler. İş yerinde rutinden ve katı kurallardan hoşlanmazlar. Yaratıcılıkları üzerinde bir engel olmaması gerekir. İnsanlarla iletişim kurabilecekleri ve onlara yardımcı olabilecekleri işleri tercih ederler. Çalışırken kendi ilhamlarını takip ederler ve yenilikçi yöntemler kullanırlar.

Bazı Uygun Meslekler: Yoga Öğretmeni, Alternatif Tıp Uzmanı, Gezgin, İlahiyatçı

ENFP’nin Genel Popülasyondaki Sıklığı Nedir?

Tüm popülasyonun %7’sinin ENFP olduğu düşünülmektedir. Bu %7 içinde cinsiyetlerin oranı yaklaşık yarı yarıyadır.

En İyi Anlaştığı Kişilik Tipleri Hangileridir?

ENFP’ler; ENFJ, INFJ, INFP ve ENFP ile çok iyi anlaşırlar. Düşünce yönlerini geliştirirlerse ENTJ, ENTP ve INTJ ile de çok iyi anlaşırlar. Ama bu kişilik tipleriyle daha kolay anlaşmaları, diğer kişilik tipleriyle anlaşamayacakları anlamına gelmez. Yeterli emek ve ortak nokta olduktan sonra her tipin her tiple anlaşması mümkündür.

ENFP Ünlüler Kimlerdir?

Bartu Küçükçağlayan, Osho, Che Guevara, Ellen Degeneres, Fider Castro, Keira Knightley, Oscar Wilde, Quentin Tarantino, Sandra Bullock, Robin Williams Kurgu Karakter: Snoopy (Charlie Brown and Snoopy Show)

ENFP kişilik tipinin fonksiyon açılımı sırasıyla: Ne – Fi – Te – Si şeklindedir.

Fonksiyonların anlamlarını öğrenmek için tıklayınız

Enneagram kişilik tipinizi öğrenmek için tıklayınız